И нашенците в Гърция казаха "охи" на Европа

И нашенците в Гърция казаха "охи" на Европа | StandartNews.com

Мария помогнала на 50 гурбетчии да намерят работа, сега няма пари за ток

Елините напират да купуват къщи в България, разказва Майка Тереза от Комотини

Викат й Майка Тереза от България, защото се старае да помогне на всекиго. Намерила е работа на около 50-60 жени за 25 г., откакто живее в Комотини. Това е Мария Хаджи, която е омъжена за грък. Семейството й има магазин за хляб в центъра на града, който в момента е под ударите на кризата. Защо и Мария гласува с "охи" в неделя и значи ли твърдото "не" на референдума развод в неделя - българката разказа пред "Стандарт".

"На референдума победи демокрацията. Готови сме да плащаме, но на разумна цена" - това казват на Мария клиентите, предимно млади хора, след звучното "охи" в неделя. "Напоследък беше страхотна медийна пропаганда, че ще излезем от Европа, че минаваме на драхми. Всички, които идват в магазина, казват: "Искаме в Европа, но не сме съгласни с тези изисквания. Явно ни очакват тежки времена, но нищо конкретно не се знае", притеснява се българката. Мария също е категорична, че Гърция няма път извън Евросъюза. По нейни впечатления, част от хората приели с радост вчерашната оставка на финансовия министър Янис Варуфакис, защото "бил твърде екстравагантен". Мария споделя още, че гърците са много набожни и някои от тях споделили, че

са се молели цяла нощ преди референдума

Майка Тереза от Комотини не крие, че бизнесът й куца в кризата. "Клиентите са предимно студенти, преди си позволяваха да пазаруват повече, сега се ограничават с по едно геврече", признава българката. Тя се притеснява как ще плати на жената, която гледа болния й мъж, както и на работник в магазина. "За първи път ми се случва да не платя. Но жената, която гледа мъжа ми, ми има доверие, знае, че няма да я излъжа, но ще закъснея", притеснява се Мария.

По думите й преди няколко дни е имало истерия сред гърците от презапасяване с хранителни продукти, но този стрес вече е преминал. Въпреки това някои го правят и сега - вчера гъркиня й споделила, че се заредила с 10 бутилки олио. "Ситуацията ми напомня на България през 90-те. Същата обстановка, отгоре падаме долу ниско. Все пак хората имат още малко пари в джобовете си", казва Мария. Според нея в Гърция се е загубила средната класа, която преобладавала доскоро.

Нашенката признава, че 60-те евро, разрешени за теглене от банкоматите, не стигат за нищо. Затова хората масово отказват да покриват консумативи. "Този месец никой няма да плаща ток", категорична е Мария. Улицата, на която е магазинът й, е пълна с кафенета.

През последните няколко дни обаче са празни

Мария е доволна, че в Комотини българите са на почит. "Навремето, когато дойдох тук, си стоях 15 г. вкъщи. Когато се пенсионира човекът, който държи магазина, отидох да работя долу. Започнах като на шега. Мислех, че като съм българка, никой няма да влиза. Магазинът се разработи, хората идваха откъде ли не при нас, за да си купят хляб. Това е голямо признание и за мен, като българка. В събота дори имаше опашки", щастлива е Мария. Тя забелязала, че през последния месец всеки втори, който идва в магазина, казвал, че иска да си купи една къщичка в България. Питали какви са цените. Младите хора дори били съгласни да дойдат в България и да живеят под наем. И иска един ден, като се пенсионира, да се върне в родината, главно заради климата. "Тук е жега чак до припадък, с голяма влага", споделя нашенката.

Бизнесмени у нас: Ще преглътнем и драхмата, стига да избегнем фалит
Искаме да сме в ЕС, но не като роби, казват комшиите

"Ципрас постигна това, което искаше. Сега премиерът ще използва този резултат като разменна монета в новата серия преговори с ЕС, за да постигне по-добри условия за Гърция. Убеден съм, че няма да излезем от ЕС", коментира бизнесменът Христос Мавридопулос, който е собственик на хотел "Елли Греко" в Мелник. Миналата седмица той прогнозира, че гърците ще гласуват с "не" в неделя. "Ако излезем от ЕС, това ще е катастрофа. Но няма да се случи. Необходими са обаче радикални промени. Политиците си оправят фамилиите за 100 г. напред, а за хората - никаква файда. Трябват ни силна икономика, ограничаване на разходите в държавния сектор, стоп на корупцията. Само така след 2-3 г. ще сме изплували от кризата", смята Мавридопулос. "Не може да вземеш толкова заеми и да си мислиш, че няма да ги връщаш. Безплатен обяд няма. Очаквам нови преговори между гръцкото правителство и ЕС, които ще бетонират Ципрас като премиер. Учуди ме оставката на Янис Варуфакис, дано е за доброто на Гърция. Най-важно е да спасим родината от фалит", категоричен е Христос, който призовава големите в ЕС да не гледат на по-малките като на роби. "Ако Европа ни иска, нека ни даде шанс, не да ни слага въжето на шията", казва бизнесменът.

"След референдума Ципрас има повече ходове. Не бива обаче да излизаме от ЕС, та дори и да се върне драхмата в обращение. Само разбирателство с Европа ще ни гарантира стабилност. Това искат и САЩ, тъй като в противен случай страната ни ще се обърне към Русия, а това не е добре за никой. Всичко е политика, затова няма да има фалит на Гърция", смята пък бизнесменът Йоанис Козас, който от много години има фирма за обработка на маслини в Благоевград. Той твърди, че е очаквал сънародниците му да кажат "оxi" в неделя, както и финансовият министър да хвърли оставка. "Варуфакис влезе в конфликт с европейците. Той е бил жертван доста по-рано. Ципрас не го иска в новите договорки. Варуфакис допусна доста грешки, каза и много непремерени думи", смята Козас. Две са големите притеснения на гърците - ще има ли пари в банките и какво ще предприеме СИРИЗА, в която има доста комунисти, противници на ЕС. "Възможно е да се стигне и до ситуация, в която в страната ни да се работи и с евро, и с драхма, нищо не изключвам. Но не бива Гърция да се изключва от ЕС", категоричен е бизнесменът.

"Нямам притеснения, свързани с кризата. Моята фирма е 100% българска и работи по вашите закони, с ваши банки. Мисля, че моите колеги също са спокойни", коментира пред в. "Нов живот" пък бизнесменът Лефтери Цивелекидис, който вече 18 г. живее в Кърджали. 13 г. той е бил управител на шивашката фирма "Пчела" в града, а днес е начело на "Оса", която шие за Германия, Франция и Италия. Повече от 90 души работят за гръцкия бизнесмен. Цивелекидис разказва, че по няколко пъти на ден му се обаждат роднини и приятели от Гърция и най-често го питат дали могат да теглят у нас пари в брой. От друга страна, му звънят приятели и колеги от цяла България, за да се интересуват как е положението в родината му. "Аз искам да съм в ЕС. Но тази Европа в момента не е добра - за Гърция и за България. Ние сме бедните комшии, балканците. Не сме равни с Германия и Холандия. Мисля, че един съюз е добър, когато всички сме равни - това е добрата Европа", споделя бизнесменът.

Десетките гръцки пенсионери, които живеят в Сандански, също не виждат бъдещето на страната си извън ЕС. "Няма да фалира страната ни, Европа няма да го допусне. Но нека у нас бизнесмените са наясно, че не бива да крият данъци, а управляващите - да не харчат, за да си осигуряват избиратели. Ще си понесем последствията. Още тази седмица Гърция е длъжна да се разбере с Европа", смятат те.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай