Скачащата Бети стряска Горни Лом

Скачащата Бети стряска Горни Лом | StandartNews.com

Следователи откриха поредната мина убиец, може M16 да е взривила "Миджур"

Разпръснатите противопехотни мини в района на взривения завод "Миджур" край Горни Лом продължават да стряскат жителите на селото. Военните продължават да държат отцепен доста голям периметър, което пък пречи на жителите на селото да изкарват стадата си и да прибират селскостопанската продукция. Има проблем и с дървата за огрев, тъй като около завода има гори, от които местните са добивали дървен материал.

Сапьорите, които разчистват района около "Миджур", вчера се натъкнаха на още една от опасните мини. Става въпрос за модела М16 АРМ (Anti-personnel mine), която е популярна в американската армия като "Скачащата Бети" и е особено опасна. При задействане, тя избухва от земята до височина около 0,6 - 1,8 м. Експлозията поразява както изправени хора, така и лежащи на земята. Мината е американска разработка, използвана е главно от морската пехота на САЩ и е особено

популярна при войната във Виетнам

Представлява усъвършенствана разработка на базата на германската скачаща мина SMI-35 от времето на Втората световна война. Специализираната инженерна група от военното формирование 28 880 - Белене, с ръководител капитан Минчо Минчев, досега са се натъкнали на 9 мини от типа "Скачащата Бети". Военните допускат, че в горите около барутната фабрика има още подобни бомби и са особено внимателни. Всекидневно се правят обстойни разузнавателни обходи, след което се извършва и внимателно прочистване на прилежащата територия от външната страна на завода. Експертите обясниха, че това става бавно, но се надяват до края на годината да са готови с обезопасяването на целия терен. Общо деветте мини са намерени на около 60 дка от мястото на взрива. Основната площ, която се прочиства е общо 1360 дка, оставащата площ за разузнаване до приключване на дейностите е 820 дка. Паралелно със сапьорите, на място работи екип от патоанатоми. Те вече са

събрали над 300 частици от телата на загиналите

които са били разпръснати на километри от мястото на взрива. Експертите са водени от завеждащия отдел в Националната следствена служба следовател Андрей Цветанов. Той бе категоричен, че биологичният материал е иззет по съответния ред и са назначени ДНК експертизи. Въпреки, че се изчакват резултатите от тези изследвания, Районният съд в Белоградчик направи изключение, за да се допусне издаването на смъртни актове на 15-те души, които въпреки че по-всичко личи са загинали, се считат за безследно изчезнали. По закон при липса на открито тяло или останки, които да докажат смъртта на съответния човек, той се води безследно изчезнал за срок от 5 г. Чак след изтичането на този срок се издава смъртен акт. Без тези удостоверения обаче близките на загиналите не могат да получат помощи, нито свидетелства за наследници и други важни документи. "За да достигнем максимално до истината, трябва да бъдат готови назначените експертизи. Правят се допълнителни огледи. Проверява се всичко сантиметър по сантиметър", обясни Цветанов. Той бе категоричен, че ще бъдат обходени 100% от заградената част на завода, като досега е огледан повече от половината периметър извън оградата. "Причините за взрива ще станат ясни в края на делото", допълни следователят.

Преди дни военният експерт Найден Илиев изказа предположение вероятно "Скачаща Бети" взривила "Миджур". Причината за експлозията, която изпепели двете помещения на цеха за утилизация, може да е

неуспешен опит за разглобяване

именно на този модел мина. Това обаче ще трябва да потвърдят и независими експерти от чужбина. В момента от прокуратурата преговарят с представители на НАТО. Най-вероятно у нас ще пристигнат военни специалисти от САЩ и Израел, където този вид мини са били широко разпространени. Поканата към чуждите специалисти вече е отправена от прокуратурата и МВР, до дни се чака окончателно потвърждаване от тяхна страна.

Искат панихида в двора на завода

В понеделник издават смъртните актове на 15-те жертви

"Нямаме друга тема за разговор, освен взрива", призна пред "Стандарт" кметът на Горни Лом Илиян Михайлов. "Където да идеш - в магазина, в кафенето, на улицата, се говори само за трагедията. Вещи по темата са не само настоящите работници, но и хората, които преди са работили в завода. Мнозина са се пенсионирали в него и са наясно със ситуацията", обяснява кметът. Над различните обяснения доминира версията за слаб контрол и дисциплина, за струпани на едно място близо до цеховете много взривоопасни боеприпаси. Над 50 т при допустими 150 кг, уточняват работници. Но никой не вярва във версията на собственика на завода Валери Митков, че взривът е саботаж. Отричат я единодушно.

От няколко дни разследващите са отворили пътя покрай завода, който води към планината. Това дава възможност на дървосекачите да добиват дърва за огрев. Общината в Чупрене е разрешила всички жители на селото да се снабдят с топливо за зимата от местната общинска гора. За кубик те плащат само по 25 лв. Разрешено е и на строителите на два ВЕЦ-а безпрепятствено да стигат до обектите си, допълни кметът. Две седмици след аварията пътят е бил затворен и строго охраняван.

Близките на загиналите са поискали разрешение от разследващите органи на 9 ноември да отидат в двора на завода, за да запалят свещи и да оставят цветя в памет на своите близки. "Предполагам, че ще ги пуснат до портала, не вярвам да отидат до кратерите", казва кметът. На 9 ноември се навършват 40 дни от смъртта на 15-те. Поради липса на останки Видинската митрополия е предложила изграждане на общ гроб - мемориал, а общинският съвет е избрал три възможни за това места. Очаква се това да бъде красива местност близо до входа на завода, но още нищо не е решено и работата не е започнала. На Задушница, в събота, близките ще почетат паметта на загиналите в храмовете в своите селища. Както е известно, две от жертвите са от София, 6 - от Монтана, 3 - от Чипровци и 4 - от община Чупрене.

Пръв Общинският съвет в Чупрене подкрепи семействата на загиналите с по 2500 лв. И този в Чипровци отпусна същата сума на близките на тримата работници от града. Преди дни и Общинският съвет в Монтана реши семействата на шестимата да бъдат подпомогнати с по 2000 лв. Към сумата двама политици - доц. Борислав Великов и доц. Атанас Щерев, прибавиха по 500 лв. лични пари.

"В понеделник издаваме смъртни актове на 15-те загинали", съобщи кметът на общината в Чупрене Ваньо Костин. Това става с решение на Районния съд в Белоградчик. "Чакахме само срока за обжалване, който изтича в петък", обясни кметът. След издаването на удостоверения за наследници, семействата ще получат пълния размер на застраховките, както и помощта, отпусната от Министерския съвет, която е 10 000 лв. за всяко семейство.

Завод "Миджур" е обявил частична ликвидация, поради което 45 души от състава му отиват на борсата. Те ще получават обезщетение за загубването на работата си за срок до 1 г. Двете жени, които бяха ранени при взрива, имат право на болнични.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Тагове:
Коментирай