България има вече 38 готови депа за отпадъци

България има вече 38 готови депа за отпадъци | StandartNews.com

Официално вчера зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков, заедно с кмета на Балчик Николай Ангелов, на Добрич - Детелина Николова, областния управител д-р Маргарита Новоселска откриха претоварната станция в местността "Момчил" край Белия град. Тя е част от регионалната система за твърди битови отпадъци за регион Добрич, която обслужва осемте добрички общини и шуменската Никола Козлево. При откриването зам.-министър Живков заяви, че страната ни има заложени 54 съвременни депа, като 38 са готови, а по други 9 се работи в момента.

"Проблеми имаме в Бяла, Разлог, Ямбол. Добрич е един добър пример и важният ефект от проекта е, че освен екологосъобразното третиране на отпадъци, има площадки за рециклиране, защото отпадъкът е ресурс и ще бъде полезен за общините. Страната ни трябва до 2020 г. да рециклира 70 на сто от строителните отпадъци и над 50 на сто от битовите отпадъци. Аз смятам, че след година-две ще говорим вече и за нулеви отпадъци предвид новите технологии, които навлизат" - заяви Живков. Кметът Н. Ангелов съобщи, че следващата седмица общината обявява обществена поръчка за избор на изпълнител за рекултивиране на старото сметище.

Той припомни, че претоварната станция, която се очаква да бъде дооборудвана в най-скоро време, ще обслужва трите морски общини - Шабла, Каварна и Балчик. Капацитетът на съоръжението общо е 12 351 т годишно. Изградена е инсталация за сепариране, поставено е съоръжение за компостиране на зелени отпадъци с капацитет до 1 647 тона годишно. Завършена е и довеждащата инфраструктура. Целият проект включва изграждане на регионално депо за ТБО с. Стожер, което бе открито през март т.г., две претоварни станции – настоящата в Балчик и още една в Тервел, и строителството на довеждащата инфраструктура до Регионалното депо с. Стожер – електропровод и пътна връзка.

Бенефициент на проекта, чиято стойност е малко над 38 млн. лв. Програмата за управление на отпадъците на община Балчик предвижда до края на 2018 г. въвеждане на фамилно компостиране. До 2017 г. трябва да се реновира пречиствателна станция Албена, необходимите инвестиции за което са 32, 5 млн. лв. Същият е и срокът да бъде изграден трети утаител и дълбоководно заустване на ПСОВ Балчик, като за това са нужни 18 млн. лв.

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай