ЦСКА (Москва) печели седма титла в Евролигата

ЦСКА (Москва) печели седма титла в Евролигата | StandartNews.com

ЦСКА Москва спечели седмата си титла в баскетболната Евролига, побеждавайки в Берлин в изключително драматичен мач Фенербахче със 101-96 след продължение. Армейците имаха преднина от 20 точки на полувремето, но водения от Желко Обрадович турски тим успя да се съвземе и дори можеше да грабне победата в редовното време.

Гардовете Нандо Де Коло и Милош Теодосич отбелязали съответно 22 и 19 точки, задаваха темпото за ЦСКА.
Де Коло, обявен за най-добър реализатор и полезен играч на Евролигата през сезона, също така получи наградата за най-полезен състезател на финалната четворка, след като и в полуфинала отбеляза 30 точки срещу Локомотив Кубан.
"Единственото нещо, което има значение за мен е тази купа", сподели след мача френския национал, допълвайки че иска още.
ЦСКА е на второ място в общата класация със седем титли, след Реал Мадрид който е с 9.

Фенербахче се опита да бъде първия турски тим спечелил Евролигата. Неговият треньор Желко Обрадович има рекордните 8 титли с 4 различни клуба, но този път не успя срещу бившия си помощник треньор и близък приятел Димитрис Итудис, с когото бяха заедно 13 години и спечелиха 5 титли в Евролигата с гръцкия Панатинайкос. Турският тим загуби миналата година на полуфинала от бъдещия шампион Реал Мадрид.

"Той е страхотна личност и страхотен треньор и без него нямаше да съм тук", сподели за Обрадович развълнуваният Итудис след мача. Ние имахме някои тежки моменти по време на мача, но спечелихме със сърце, душа и увереност. Гордея се с тези момчета".

Теодосич най-накрая спечели първата си титла в Евролигата от седмия си опит с различни клубове.
"Наистина не знаех какво страхотно чувство е да спечелиш тази титла и сега и аз искам още", сподели сърбина и допълни "Фенербахче никога не се предаваше и ние наистина трябваше да дадем всичко най-добро от себе си, което можехме".
В 24-ата минута Фенербахче изоставаше с 21 точки, но след това с много амбиция, борбеност и мощната подкрепа на фанатичната си публика топеше аванса на противника. В последната четвърт на мача гардът им Боби Диксън отбеляза осем поредни точки, от които две тройки, за да изравни резултата 43 секудни преди края на редовното време.
Костас Слукас изведе Фенербахче напред с два наказателни удара. Де Коло пропусна изстрел от зоната за 3 точки, след което при борбата с добавка от въздуха Виктор Хряпа изравни резултата по-малко от две секунди преди сирената.

В продължението гардовата двойка на армейците Де Коло - Теодосич пое нещата в свои ръце, редувайки кошове със завършващи подавания. От срещната страна Диксън и Луиджи Датоме се опитваха да поддържат интригата с успешни изстрели от зоната з три точки, но турците нямаха повече сили за нов обрат.

За Фенербахче двама от основните играчи изневериха, след като Богдан Богданович отбеляза едва 6 точки, а Ян Весели се отчете само със 7 точки, пропускайки цели 9 от 10 наказателни удара, с които турския тим би спечелил мача.
Диксън Беше най-резултатен със 17 точки, а Датоме, Перо Антич и Екпе Удо добавиха по 16.
За ЦСКА Москва най-резултатни бяха: Нандо Де Коло с 22 точки, 7 асистенции и 3 откраднати топки; Милош Теодосич с 19 точки, 7 асистенции и 5 борби, а Кайл Хайнс добави 15 точки.

В мача за третото място по-рано Локомотив Кубан Краснодар победи Лаборал Куча с 85:75, нанасяйки своя удар в третата част, която спечели с 10 точки разлика.