Португалка е първата световна рекордьорка в Лондон

Португалка е първата световна рекордьорка в Лондон | StandartNews.com

Португалката Инес Енрикес се записа като първата световна рекордьорка на шампионата в Лондон. Тя финишира първа на 50 км спортно ходене с 4:05,56 ч и подобри с 2,30 мин предишното най-добро постижение в света, което също бе нейно. За титлата португалката взима от ИААФ премия от $60 000, а за светония рекорд още $100 000 от Тойота, които са партньор на Международната федерация за първенството.

Иначе женските 50 км спортно ходене се провеждат за първи път на световно. Дисциплината се оказа с най-малко участнички на шампионата - 7. До финала пък стигнаха само 4. За Португалия това е първа титла от световно след тази преди 20 г в Атина на Карла Сакраменто на 1500 м.

Французинът Йохан Диниз стана най-възрастният мъж в историята на световните шампионати по лека атлетика на открито. 39-годишният атлет спечели убедително вчера златото на 50 км спортно ходене и то с рекорд на първенствата от 3:32,12 часа. В кариерата си досега Диниз бе печелил 3 пъти европейската титла.